Από τον «Ευκλείδη» στον «Αρχιμήδη»

Εντυπωσιακές επιδόσεις και διακρίσεις σημείωσαν οι μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια στον 73ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Ο Ευκλείδης» που διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Μαθητές του Ανατόλια προκρίθηκαν για την επόμενη φάση του, τη 30η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο Αρχιμήδης» που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013 (9:00 – 12:00) στο κτίριο του Νέου Χημείου στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.
 Οι διακριθέντες και βραβευμένοι μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια είναι οι παρακάτω:
 Δημήτρης Αλεξανδρίδης (Β’ Γυμνασίου)
 Άννα Γεροθανάση (Β’  Γυμνασίου)
 Παναγιώτης Μυστακίδης (Β’ Γυμνασίου)
Μάρκος Μαρκάκης (Γ’ Γυμνασίου)
 Αλέξης Παπαζήσης (Α’ Λυκείου)
 Ευθύμιος Αλκιβιάδης Πράπας (Γ’ Λυκείου)
 Οι μαθητές που θα διακριθούν στον Διαγωνισμό «Ο Αρχιμήδης» θα βραβευτούν την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου, 11:00 π.μ., στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.